Spoločnosť

Vláda SR schválila navrhované zmeny v zákone o občianskych preukazoch.

Do elektronického čipu OP sa budú zapisovať odtlačky prstov a podoba tváre.

Občianske preukazy budú obsahovať aj odtlačky prstov. Vyplýva to z  informácie k novele zákona o občianskych preukazoch z dielne Ministerstva vnútra SR.

Začiatkom januára 2022 schválila vláda SR návrh novely zákona č. 395/2019 Z. z. o občianskych preukazoch. Výsledkom novely budú občianske preukazy vydávané v biometrickej kvalite, tzn. vrátane odtlačkov prstov a podoby tváre tak, ako v prípade cestovných pasov.

Návrh novely zákona vypracovalo ministerstvo vnútra v súvislosti s prijatím nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1157 z 20. júna 2019 o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom vykonávajúcim svoje právo na voľný pohyb.

Navrhovaná podoba občianskeho preukazu s biometrickými prvkami

Minister vnútra Roman Mikulec uvádza, že odtlačky prstov budú z databázy ministerstva vnútra vymazané v momente vydania dokladu držiteľovi, nakoľko európske nariadenie o posilnení bezpečnosti dokladov neumožňuje vytváranie databázy odtlačkov. Dôsledkom tohto opatrenia už nebude možné požiadať o vydanie občianskeho preukazu elektronicky.

Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov sa bude vzťahovať na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov.

Účinnosť novelizácie sa navrhuje od 1. mája 2022.

Zdroj: Ministerstvo vnútra
Ilustračná foto, zdroj: minv.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button