Samospráva

Tesco má v Senci svoj prvý automat na zber PET fliaš a plechoviek.

Záloha za plastové fľaše a plechovky bude vo výške 15 centov za kus.

Už viac ako mesiac je možné odovzdať PET fľaše a plechovky v Seneckom hypermarkete TESCO. Výkonný riaditeľ Tesca na Slovensku Martin Kuruc spustil 19.apríla 2021 v seneckom hypermarkete nový automat na zber PET fliaš a plechoviek. Tesco pôvodne očakávalo, že sa v rámci pilotného projektu každý deň vyzbiera až niekoľko stoviek PET fliaš a plechoviek, ale za prvých 30 dní sa vyzbieralo niečo málo cez 2 000 nápojových obalov.

Foto: Odpady-portal.sk

Spoločnosť TESCO spúšťa svoj prvý zberný automat ešte pred zavedením povinného zálohovania nápojových obalov, ktoré začne platiť od 1. januára 2022. Takéto zberné automaty budú musieť mať všetky prevádzky nad 300 štvorcových metrov a to je v prípade obchodného reťazca TESCO absolútna väčšina predajní.

Počas celej doby skúšobnej prevádzky prispeje spoločnosť TESCO za každú odovzdanú plastovú fľašu, alebo plechovku päť centov na výsadbu zelene a obnovu zelených plôch v našom meste. Skúšobná prevádzka potrvá do konca roka 2021.

Pilotný projekt v Senci, víta aj súčasný primátor Dušan Badinský.

“Máme radosť, že sa Tesco rozhodlo podporiť rozvoj zelene v Senci, a sme radi, že svoj prvý zberný automat aj na PET fľaše a plechovky nainštalovalo práve u nás”

povedal primátor Senca Dušan Badinský.

On nového systému si Envirorezort v nasledujúcich rokoch sľubuje zvýšenie zálohovania nápojových obalov až do výšky 95 percent. Pri kúpe nápoja zaplatí zákazník naviac 15 centov za obal a dostane ich späť po vrátení formou lístka na ďalší nákup. Zo zákona bude povinnosť uvádzať popri cene nápoja aj výšku zálohy.

Ako to funguje?

Jedná sa v podstate o klasický zberný automat na sklo, ale upravený aj na zber PET fliaš a plechoviek. Azda jedinou nevýhodou nového zberného automatu je, že fľaše a plechovky nesmú byť pokrčené. Automat kód na stlačenej fľaši, alebo plechovke neprečíta. Zberný automat ma snímače, ktoré prečítajú EAN kód a sám rozhodne čo spraviť s konkrétnym nápojovým obalom. Plechovky a PET fľaše automat stlačí a vratné sklenené fľaše sa budú ručne ukladať do prepraviek. Spotrebiteľovi bude teda možné vyplatiť zálohu naspäť len v prípade ak bude obal do automatu vložený nepoškodený. Vrátiť by sa mali dať všetky plastové aj plechové nápojové obaly predávané a registrované na Slovensku s objemom 0,1 až 3 litre. Všetky zálohované a vratné obaly by po novom roku mali byt označené značkou Z.

Povinná peňažná záloha za plastové fľaše a plechovky je významný krok správnym smerom. Vratná záloha bude mať pozitívny vplyv na zvýšenie recyklácie, zníženie plastového odpadu a v neposlednom rade aj pozitívny vplyv na životné prostredie.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button