
Senecká synagóga už čoskoro otvorená, rekonštrukcia pamiatky sa blíži ku koncu.
Chrám ožije kultúrou, pripomenie minulosť židovskej komunity a uchová aj vzácny rituálny kúpeľ mikve či murovanú pec.
Senecká synagóga bola postavená v roku 1825 a v rokoch 1904 – 1906 bola zrenovovaná v secesnom štýle s orientálnymi prvkami, aby slúžila potrebám miestnej židovskej komunity, ku ktorej sa v tom čase hlásilo vyše štyristo Senčanov. V roku 1930 tvorilo židovské obyvateľstvo asi štvrtinu celkového počtu obyvateľov mesta. Väčšina seneckého židovského obyvateľstva tragicky zahynula počas holokaustu a po deportácii sa ich do Senca vrátilo len málo. Poslednú ranu synagóge zasadil komunistický režim, ktorý ju v roku 1957 používal ako sýpku a neskôr ako sklad.
Po desaťročiach chátrania získal Bratislavský samosprávny kraj (skr. BSK) bývalú synagógu do vlastníctva. Predseda BSK Juraj Droba slávnostne zahájil obnovu synagógy 21. mája 2018 spolu s rabínom Mišom Kapustinom (Ústredný zväz židovských náboženských obcí v SR) a katolíckym kňazom Martinom Kramarom (hovorcom Konferencie biskupov Slovenska).
Bratislavský samosprávny kraj 25. februára oznámil, že stavebné práce sa blížia do finálnej etapy a na jeseň 2022 ju otvoria obyvateľom kraja.
Kedysi významnému chrámu sme vrátili dôstojnosť. Po otvorení bude slúžiť všetkým a budeme sa v nej stretávať na koncertoch, workshopoch, výstavách a diskusiách. Výsledky práce úradu BSK majú niekedy aj takúto podobu,
hovorí predseda BSK Juraj Droba.
Na základe zmluvy medzi Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR a Bratislavským samosprávnym krajom, ktorou budova synagógy prešla do verejného vlastníctva, bude na hornom podlaží zriadená stála expozícia židovskej kultúry a regionálnej židovskej histórie.
Na spodnom poschodí budú premietané rodinné fotografie seneckých židov, ktoré poskytli ich rodiny v Izraeli, Austrálii, Kanade, Spojených štátoch, Holandsku a Bolívii.
Galéria kultúrneho dedičstva bude inštalovaná na bývalej ženskej galérii synagógy. Expozícia bola starostlivo navrhnutá tak, aby vyhovovala potrebám rôzneho publika: miestneho, národného a medzinárodného, so židovským pôvodom, alebo bez neho.
Autorský kolektív:
Dr. phil. Maroš Borský (židovské kultúrne dedičstvo a vedenie projektu)
Ing. arch. Martin Lepej (architektonické a výtvarné riešenie expozície)
Mgr. Michala Lônčíková, PhD. (história 20. storočia a holokaust)
Mgr. Gábor Strešňák (regionálna história)
PhDr. Jana Švantnerová, PhD. (kurátorka judaík)
Mikva
Vo dvore za synagógou sa zachoval archeologický nález bývalého rituálneho kúpeľa (mikva).
Archeologický nález mikvy je vzácnym príkladom židovského rituálneho kúpeľa na území Bratislavského kraja. Takéto zariadenie zohráva v náboženskom živote tradičnej komunity dôležitú úlohu. Ponorenie do vody má očistný rituálny účinok. Ženy chodia do mikvy pred svadbou a potom raz mesačne, pred obnovením manželských vzťahov po menštruácii, alebo po pôrode. Tradície používania mikvy mužmi sa v rôznych komunitách líšia, muži zvyčajne chodia do kúpeľa pred sviatkom Jom Kipur a ženích pred svadbou. Použitie mikvy je tiež súčasťou obradu konverzie na judaizmus u mužov aj žien. Používa sa tiež na kóšerovanie nového kuchynského riadu.
Rekonštrukciu realizuje Bratislavský samosprávny kraj a celkové náklady rekonštrukcie a novostavby predstavujú vyše 1,5 milióna eur. Súčasťou je aj výstavba Infopavilónu. Finančné zdroje sú zabezpečené z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja.
Zámerom je zo Synagógy vytvoriť priestor pre kultúru s multifunkčnou kultúrnou sálou pre koncerty, výstavy, divadelné predstavenia, prednášky, konferencie, workshopy, festivaly. Súčasťou Synagógy bude aj expozícia dejín židovskej kultúry bratislavského regiónu.
Zdroj: BSK, N.f. židovského kultúrneho dedičstva, Senec.sk