Covid-19

Koronavírus nás mení – Čo všetko nás dokázala kríza spojená s Covid-19 naučiť?

Obnovenie priorít, nové usporiadanie financií a prehodnotenie kariéry

Koronakríza nám zmenila životy na nepoznanie. Žijeme v dobe prelomových zmien a prebudili sme sa do situácie, akú sme doteraz videli iba v sci-fi filmoch. Čo je horšie, vrátiť sa do normálu, bude trvať ešte nejakú dobu a vyzerá to, že už nikdy nebude nič také ako predtým. Okrem strachu o život či rôznych reštriktívnych opatrení prinieslo toto obdobie aj niekoľko pozitívnych vecí, ktoré nás môžu naučiť lepšie žiť.

Máme jedinečnú šancu prehodnotiť svoj rebríček a zistiť, čo je pre nás naozaj potrebné a podstatné. Náš život pred koronou bol veľmi aktívny, ale plný stresu. Mali sme pocit bezpečnosti a nevenovali sme veľa pozornosti svojmu zdraviu, brali sme ho ako samozrejmosť. Stratili sme dennú rutinu, cestovali sme po svete krížom krážom aj napriek tomu, že sme ani poriadne nevedeli, čo je za kopcami pri našom meste.

A tu nám planéta zem povedala stop! Okrem toho, že musíme teraz chrániť svoje zdravie, je potrebné sa zamyslieť nad všetkým globálnejšie a uvedomiť si, že náš doterajší spôsob života nie je udržateľný.

V čom nás teda koronakríza zmenila a v čom nás posunula vpred?

1. Vzťahy ako priorita

Vytváranie pevných sociálnych vzťahov sa v posledných rokoch z našich životov vytrácalo. A v tom prináša korona pozitívnu zmenu. Učí nás, že vzťahy s našimi najbližšími by mali byť pre nás prioritou číslo jedna, že čas strávený spolu by sme mali využívať efektívne, tešiť sa jeden z druhého a nič neodkladať na zajtra.

Poučenie: Spojenie cez technológie nám dáva priestor pokračovať tam, kde sme prestali a vytvárať si lepšie medziľudské vzťahy. A toto by sa nemalo týkať len rodiny, ale aj priateľov.

2. Zdravie na prvom mieste

Doteraz sme brali prístup ku zdravotnej starostlivosti a liekom ako samozrejmosť a v súčasnej situácii je to úplne inak. A preto je potrebné sa o svoje zdravie starať.

Poučenie: Oboznámte sa so zdravším životným štýlom. Okrem aktívneho pohybu, začnime so zmenou stravovacích návykov. Vnímajte jedlo ako zdroj vitamínov a živín a nie ako náplň žalúdka. Starajte sa o svoje telo teraz, aby vám mohlo slúžiť čo najdlhšie.

3. Zníženie znečistenia planéty

Jednou z naozaj pozitívnych vecí, ktoré sa stali počas koronakrízy je fakt, že továrne prestali pracovať na 100%. Prestali sme lietať len tak pre zábavu, a tým sme znížili produkciu oxidu uhličitého, ktorý je najväčším pôvodcom ničenia našej planéty.

Poučenie: Planéta tu bude aj bez nás, a preto by sme sa mali začať viac o ňu starať, pretože ona naše prehrešky voči nej prežije, ale my ich prežiť nemusíme.

4. Nekupujeme veci, ktoré nepotrebujeme

Nenakupujeme tak často, a tak sme zistili, že bez niektorých vecí, ktoré boli pre nás predtým životne dôležité dokážeme pokojne prežiť, a tým pádom aj ušetriť.

Poučenie: Udržte si zdravý postoj k nakupovaniu iba nevyhnutných vecí aj po kríze, vy tak ušetríte a planéta si tiež oddýchne.

5. Vytvárame si rezervy

Korona nás naučila, že mať prácu alebo stály príjem nie je úplná samozrejmosť.

Poučenie: Vytvorte si aj do budúcnosti záchranný fond, ktorý vám pomôže prežiť aspoň pol roka v prípade, že by ste prišli o prácu. Budete sa tak cítiť istejšie aj v zlých časoch.

6. Sebarozvoj je dôležitý

Zistili sme, že práca v súčasnej situácii nie je istá, a preto je vhodné neustále rozvíjať svoje schopnosti a vedomosti, aby ste v prípade potreby mohli zmeniť zamestnanie alebo aspoň mali predstavu, čím by ste sa ešte mohli živiť.

Poučenie: Venujte týždenne aspoň 5 hodín sebarozvoju. Okrem toho, že budete mať väčší rozhľad, rozšíria sa aj vaše pracovné možnosti.

7. Vyberáme si obsah

Ľudia v sociálnych médiách to často preháňajú. Preto si musíme veľmi dobre vyberať, aké informácie budeme „konzumovať“.

Poučenie: Zvoľte si niekoľko dobrých informačných zdrojov, ktoré prinášajú relevantné informácie. Nie je vhodné čítať všetko, čo vám príde do ruky.

8. Opäť si vážime učiteľov

Povolanie učiteľa za posledné roky stratilo na dôležitosti a váženosti. Avšak v dnešnej situácii veľa rodičov zistilo, že to vôbec nie je ľahké povolanie, pretože kvalitne vzdelávať je niekedy rovnako zložité ako operovať srdce.

Poučenie: Naučte deti vážiť si svojich učiteľov a prejavovať im rešpekt.

9. Spomalili sme

A dá sa to. Naša doba bola taká rýchla, že sme nevnímali ani svoje potreby, ani našich najbližších. A tak nás korona zastavila a ukázala nám, že nie je dôležité byť vo všetkom prvý, ale že je naozaj dôležité, aby sme tu boli jeden pre druhého.

Poučenie: Život je naozaj krátky a preto skúsme vyvážiť profesionálny život so súkromným tak, aby sme si ho stihli aj užiť.

10. Starostlivosť o duševné zdravie je dôležitá

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické. V tejto komplikovanej dobe trpí veľké množstvo ľudí depresiami z dôsledku izolácie a strachu.

Poučenie: Nie je hanba požiadať o pomoc, ak trpíte úzkosťou či obavami. Starostlivosť o duševné zdravie by mala byť rovnako pravidelná ako preventívna prehliadka u obvodného lekára.

11. Rebríček osobností

Korona nám pripomenula, že nie influenceri a youtuberi sú dôležití, ale skutočnými hrdinami sú ľudia v prvej línii,  ktorí sa starajú sa o naše zdravie a vzdelanie.

Poučenie: Namiesto sledovania mediálnych osobností, skúsme vzdať hold ľuďom, ktorí si to skutočne zaslúžia. Zmeňme hodnotový systém spoločnosti a budeme mať šancu na svetlú budúcnosť.

12. Choroba nerobí rozdiel medzi chudobnými a bohatými

Jednou z veľmi dôležitých lekcií, ktoré nám korona priniesla, je tá, ktorá nás učí, že je jedno koľko máte peňazí alebo akí ste slávni, ochorieť môžete rovnako.

Poučenie: Peniaze ani spoločenské postavenie vás neochránia pred chorobami. Preto sa vždy ku každému správajme rovnako bez rozdielu a ohľadu na to, koľko má peňazí alebo aké má postavenie.

Korona so sebou priniesla množstvo zmien, ktoré sa nám nepáčia. Ale priniesla nám aj čas potrebný na spomalenie. Hoci celá táto situácia nie je pre nikoho radostná, snažme sa vidieť svetielko na konci tunela a nachádzať pozitíva. Dobre využitý čas počas karantény môže byt prínosom pre náš sebarozvoj a raz budeme na toto obdobie spomínať ako na nový začiatok.

Nepremrhajme túto možno poslednú šancu na záchranu a začnime sa správať k planéte aj k sebe navzájom lepšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button